Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #6  
Gammal 2007-03-12, 09:06
Apelsinas avatar
Apelsina Apelsina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 127
Standard Sv: I väntans tider

Hej!

Ansluter mig till tidigare inlägg - det är ju väldigt, väldigt svårt att veta hur man kommer att må längre fram. Vi hade bokat vår Greklandssemester till juni i år, men sedan upptäkte jag att jag lyckats bli gravid och kommer vara i sjunde månaden i juni. Kollade med reseförsäkringen och den täcker inte komplikationer i samband med graviditet efter en viss vecka. Det innebär att det skulle bli jättedyrrt om något skulle hända. Tänk om det blir akut och man behöver ambulansflyg hem t ex. Är inte billigt. Så kolla upp noga, är mitt råd!!

Femte månaden är ju betydligt tidigare än det skulle varit för mig förstås, och jag tror inte att det är några problem för varken mamman eller barnet generellt sett, men håller med om att värmen nog kan vara jobbig om det är mitt i sommaren.

Kan tillägga att jag väl är den enda som fått ut en positiv effekt av Fly Me:s konkurs ! Vi hade bokat med Apollo, och från Göteborg hade de köpt in sig på Fly Me:s flygningar, så nu får vi pengarna tillbax utan krångel med graviditetsintyg och annat !!
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT