![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
En av mina favoriter är st'archidia mou. Fast jag kan inte använda det, det betyder ungefär In my balls och några såna har jag ju inte
![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Camilla |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Tack, det där ska jag genast glömma bort, framför allt när retsinan flödar ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Vilken härlig ordlista
![]() ![]() Avataren är jag nyfiken på också ![]() Riitta ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Litt av en skopusser! Tar han oppdrag?
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Hehe, är det inte vad jag har misstänkt ibland
![]() Tack för tipset! Jag ska vara extra försiktig just med lastbilsförare, jag lovar. ![]() (Fast jag har aldrig någonsin använt grekiska svordomar i Grekland, när man inte har fått språknyanserna med modersmjölken kan det vara att BE om bekymmer.) |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Jag försöker undvika att använda svordomar även på svenska så jag skulle aldrig drömma om att göra det på ett språk jag inte behärskar. Är så gammal att jag egentligen tycker att svordomar beror på bristande ordförråd eller rent av dålig uppfostran.
Eva |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Bra sagt Eva. Det är som samma att "där orden tar slut så tar nävarna vid". Men det kan ju vara bra att kunna lite för grekerna är hemska med sina svordomar i alla lägen.
Uffe |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Just det, Eva,jag håller med. Å andra sidan finns det lägen då det inte räcker med oj,då eller hoppsan. Som igår när inte utombordaren ville starta och klipporna var tio meter ifrån och det kom en kraftig stormvind och båda mina dykare var låååångt borta. Den motorn har nu fått veta vad jag tycker om den.
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Inte har jag något emot att den publicerades och som flitig resenär känner jag igen en del. Jag klargjorde bara hur jag själv försöker göra med kraftuttrycken. Mina barn rättar mig varje gång det kommer en svordom över mina läppar. Som Inkfish skriver är det mycket svårt att använda svordomar på ett främmande språk där nyanserna kanske går förlorade. Jag är så dålig på grekiska så det är mycket annat jag behöver träna på som att beställa mat etc
Eva |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|