![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Vi reste till Kalamata nu i början av juni. Resenärer som skulle till Kefalonia fick sitta kvar i planet, jag har lite svårt att förstå att restiden skulle bli 6 timmar, är säkert en gardering från Fritidsresor. Däremot så fick vi på hemresan gå av i Kefalonia, efter ca 30 min flygning från Kalamata, för planet städades på Kefalonia.
När det gäller att behålla hotellrum tycker jag att det är bäst att prata med hotellet själv, de brukar kunna ordna att man får behålla rummet för en viss penning. Ibland kan man få något annat rum, eftersom det kan komma gäster ifrån något annan land som ska ha precis "mitt" rum. I övrigt håller jag med om att Kefalonia är en toppenö. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Tack för svaren! Vad kul att alla tycker kefalonia är en toppenö! Har inte hört något negativt faktiskt. Vi får väl stå ut med försämrade restider och mellanlandning.... Ska ju tillbringa två härliga veckor på kefalonia.
Anna |
|
#3
|
|||
|
|||
|
[INDENT]Vi kom hem från Kefalonia sent igår kväll. Vi mellanlandade också i Kalamata och man fick sitta kvar på planet hela tiden (ca en timme). Ganska jobbigt för det var väldans varmt på planet... Totalt satt vi på planet mellan 12.00 till 18.00 (19.00 grekisk tid).
På hemvägen var det Kalamata-folket som fick mellanlanda istället, så hemresan gick betydligt snabbare och enklare. Kefalonia var en väldigt vacker och lugn ö. Turistsäsongen hade inte riktigt kommit igång så det var gott om plats på stranden vid Hotell Mediterranée i Lassi, där vi bodde. Hade det inte varit 40-46 grader varmt hela tiden, så hade det varit en toppensemester... ![]() [/INDENT] |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|