Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-07-04, 23:09
ulrikass avatar
ulrikas ulrikas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Uppsala
Inlägg: 315
Standard Sv: Diagnos tack.....

[quote=inkfish;96602]Ulrika, öppna plånboken. Enda boten är nämligen rätt kostsam och det är att åka TVÅ gånger om året. En på våren och en på hösten.



Faktiskt en himla bra idé, men som sagt, kostsam! Åker du två gånger om året? Åker nästan alltid i juni, men har varit i september en gång, och det var inte dumt. Tror faktiskt att jag ska byta till ett bättre betalt jobb... och åka två gånger om året... Det skulle nog lindra mina symptom lite grann i alla fall! Just nu är plånboken tunn och det är ju ytterligare en trist biverkan. Vi snålar inte när vi är borta, tvärtom så unnar vi oss det vi vill ha, och då får man ta att resten av semestern är lite mager.

Tack för tipset, tål verkligen att fundera på.

/Ulrika
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-07-04, 23:09
ulrikass avatar
ulrikas ulrikas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Uppsala
Inlägg: 315
Standard Sv: Diagnos tack.....

Jag lär mig aldrig att citera....

/Ulrika
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-07-04, 23:14
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Diagnos tack.....

Citat:
Ursprungligen postat av ulrikas Visa inlägg
Åker du två gånger om året?
Jaa. Innan jag skaffade katter var det dessutom ofta 2x3 v, nu är det 2x2 eftersom jag inte vill lämna bort dem längre än två veckor i taget.

Jag hade häst under några år, då hade jag inte alltid råd med två resor, men nu har jag sålt hästen och mår bara så underbart av två jättedoser paradis om året

(Fast jag åker inte till samma ställe båda gångerna, så gjorde jag förr men numera vill jag har mer variation, det finns så många fina ställen)
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-07-04, 23:47
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Diagnos tack.....

Kjenner godt den sykdommen, Ulrika!
Hos meg ble den jo så alvorlig at jeg måtte bo i Hellas i halvannet år. Og nå har jeg kjøpt leilighet der, som jeg håper å bo i mer enn jeg bor i Norge.
Har innsett jeg er uhelbredelig. Meningen med livet vet jeg ikke om finnes, egentlig, men å bo i Hellas er ikke langt unna Goethe sa, "Av alle folkeslag, så har grekerne drømt drømmen om livet best."

Og jeg kan tenke meg mange sykdommer som er utrolig mye mer plagsomme
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-07-05, 10:27
ulrikass avatar
ulrikas ulrikas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Uppsala
Inlägg: 315
Standard Sv: Diagnos tack.....

Absolut Admirala, denna "sjukdom" är inte så plågsam, mest irriterande skulle jag säga. Jag har nog en sen 40-årskris kombinerat med en stark Greklandslängtan. Har verkligen bestämt mig för att söka nytt jobb och att öka mitt sparande så att jag kan "göra en Inkfish", dvs åka 2 ggr/år
/Ulrika
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT