Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Kefalonia

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-08-17, 17:19
Homeross avatar
Homeros Homeros är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 464
Standard Sv: Bra matställen i Lassi eller Argostoli

Hej. Var nyligen i Lassi.
Det är hyfsat jämn klass på restaurangerna, och ingen sticker ut så där jättemycket.
Några bra tips:
SIRTAKI: har en fin och luftig gård med bra grekiska specialiteter. Min favorit lamb-kleftiko smakade väldigt bra här.
IONIO: även detta är en restaurang med grekiska specialiteter. Prova gärna deras Red snapper -riktigt god.
-Gillar ni pizza så ska ni självklart testa VEDUGNSPIZZAN. Det är bland de godaste som jag har ätit.
Ska ni hyra bil och ut och åka. Missa då inte restaurang PANORAMA i den lilla byn Agonas som ligger på vägen upp mot Myrthos. Ett tips är att befinna sig här vid solnedgången som här är otroligt vacker från terassen. Restaurangen har bra priser. Ett tips är att äta haj-filé som smakar förträffligt !
I Argostoli kommer jag inte ihåg namnen på tavernorna som vi besökte, men ett bra tips är att gå dit där de gamla grek-farbröderna sitter efter hamnvägen. Det finns ett ställe som ligger snett mittemot grönsaks- och frukthallarna som serverar utsökta fläskgrillspett indränkta i färsk citron. Ett flertal äldre herrar brukar sitta här och äta detta !
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-08-18, 17:51
mariaa mariaa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2007
Inlägg: 9
Standard Sv: Bra matställen i Lassi eller Argostoli

Vi var i Lassi i juli och den godaste och mest prisvärda maten åt vi på Captains Table i Argostoli. Det finns två stycken, en ligger på en tvärgata till torget och den andra vid hamnen.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT