Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skiathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-01-04, 12:14
ofelias avatar
ofelia ofelia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 602
Standard Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

Tack för svar!

Vi bor gärna lite utanför, vilket vi ofta föredragit när vi valt boende. Så det passar oss nog bra.
Stenstrand: Vi tyckte mycket om stenstranden i Amopi, men den har väldigt fina och "mjuka" stenar.

Vad tror ni om Alonissos?

Angående Koufonissi: De lättillgängliga stränderna och lugnet är det som lockar.

/Ofelia
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-01-04, 12:24
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

Skopelos och Alonissos är ganska lika, bortsett från att hamnstaden på Alonissos är rätt ful och tråkig i jämförelse med Skopleos stad som är fantastiskt mysig. Det som finns kvar av den gamla choran uppe på berget på Alonissos är i gengäld väldigt fin, men tyvärr förstördes stora delar av den i en jordbävning på 60-talet.
På Alonissos finns det en strand ganska nära huvudstaden, men jag vet inte hur den är.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-01-04, 18:08
Abis avatar
Abi Abi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Ort: Kalmar
Inlägg: 992
Standard Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

Citat:
Ursprungligen postat av Elisabet Visa inlägg
På Alonissos finns det en strand ganska nära huvudstaden, men jag vet inte hur den är.
Om du med huvudstaden menar hamnstaden Patitiri så är närmsta stranden riktigt skaplig fram för allt för barn.
Vi var förra sommaren på Alonissos, Skopelos och Skiathos i nämnd ordning. Vi var visserligen 4 vuxna, men jag tror inte det är någon fara med barnvagn, man får undvika trapporna bara.

Lycka till med fortsatt planerande.

Abi

Senast redigerad av Abi den 2008-01-04 klockan 18:10. Anledning: Stavfel
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-01-04, 19:15
Minxs avatar
Minx Minx är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2007
Ort: Gävle
Inlägg: 64
Standard Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

Jag kan hålla med om att Alonissos som stad inte är så imponerande men som ö är den mycket vacker. Alonissos har en mycket vacker natur och flera fina stränder. Det finns vandringsleder och halva ön är en del av The national Marinpark, där det bor Munksälar. Chansen att se delfiner är inte heller lite på denna ö.
Så jag antar att det beror på vad man är ute efter, vill ni ha lite mer "stadsliv" är Alonissos inget för er men om ni vill ha lung och vacker natur är detta en pärla.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-01-05, 17:05
MjWs avatar
MjW MjW är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 6
Standard Re: Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

All 3 islands are very good and recommended by me. Of course that is comparing to the southern islands which luck the green and the nature Sporades offer. I come from Alonnisos the smallest of the three and more peaceful.

If you are after partying which I would guess you are not, you are better of to Skiathos anyway, if you are after peace and nature you are better of to alonnisos.

My pick would be Skopelos since it combines a bit of crowdy Skiathos and relaxing Alonnisos and has easy access to both so you can see yourself what N. Sporades islands are all about.

I hope you will enjoy your vacation wherever you decide to go and find what you are after.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-01-05, 20:03
ofelias avatar
ofelia ofelia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 602
Standard Sv: Re: Sv: Skiathos och Skopelos med småbarn

Tack för utförliga svar!
Jag blir mer och mer nyfiken på att ta en flygstol till Skiathos. Det känns som om dessa tre öar är en bra kombination för en tvåveckorsluff. Vi gillar inte stora ställen utan föredrar lugnet. (förutom Naxos, som vi trots sin storlek och mängd på turister, har kommit att älska) Dessutom passar det ju med korta resor nu när barnen är små.

Finns det fler som vill tycka om dessa öar? Det är så roligt att få läsa om era upplevelser av öarna. Tidigare har vi åkt mer på vinst och förlust (fast förlust blir det i princip aldrig) men nu måste vi ta hänsyn till de små också.

/Ofelia
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT