Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Rhodos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-01-27, 19:36
anoula
Gäst
 
Inlägg: n/a
Standard Sv: Bra restauranger sökes

Är du ute efter en riktig gourmetupplevelse föreslår jag restaurangen Mavrikos i staden Lindos på Rhodos. Helt OK priser och enligt vissa Greklands bästa restaurang. Jag var där för första gången i höstas och älskade stället. Det är så roligt när grekerna vågar improvisera lite med sina klassiska rätter. Mavrikos bjuder på roliga smakkombinationer och de bästa av medelhavets råvaror.

New York times skrev så här om Mavrikos: http://www.nytimes.com/2007/01/03/di...=1&oref=slogin

I Rhodos stad rekommenderar jag Meltemi, ZumZum, Nioxori och Nikos fisktaverna.
Den absolut bästa restaurangen i Rhodos gamla stad heter Nireas. Oslagbar romantisk stämning med delikata fisk- och skaldjursrätter som serveras och avnjuts under stjärnorna. Här finns t.o.m. Viagra på menyn (diverse färska snäckor i olivolja). Nireas har också en femstjärnig personal.
Ute i Kalithea rekommenderar jag Tassos taverna (vid Tassos beach) som med fördel kombineras med en härlig baddag på klipporna.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-01-27, 22:17
rhodosfanast rhodosfanast är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 330
Standard Sv: Bra restauranger sökes

Jag är inte bofast men besöker Rhodos varje år o åter varje dag på Yamas för dom har god mat o bra service o vill man ha mindre portion så får man det oxå. Såg ifjor sommar att det alltid var fullbokat o folk fick komma tillbaka o få bord liter senare för så mycket har dom o göra. Jag bokar alltid bord o får alltid bra service där. Ägaren är toppen.

Längtar till den 17 aug när man är åter på den underbara ön Rhodos.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-01-29, 11:32
Priamos Priamos är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Rhodos
Inlägg: 20
Standard Sv: Bra restauranger sökes

Tack för tipsen om restauranger.
Några av ställena kände jag sedan tidigare, men de övriga ska det bli spännande att testa.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT