Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-07-24, 19:46
Janets avatar
Janet Janet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 731
Standard Sv: hotellpriser i augusti

40 euro är nog rimligt. Ni kan hitta rum för 30 också, beroende på vilka krav ni har och om ni är villiga att förhandla. Vill man ha t ex pool får man nog punga ut mer. Maxgräns för vanliga luffarhotell? Tja, det beror nog helt på standard. Men jag tror inte ni hittar några direkt dåliga rum för superlåga priser, utan de flesta ligger nog runt 30-45 euro... (gissningsvis)
Svara med citat
  #2  
Gammal 2005-07-24, 22:10
Ingrid Ny Ingrid Ny är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Ort: Anderstorp
Inlägg: 261
Standard Sv: hotellpriser i augusti

Hej
Vi kom hem från igår från vår resa, v 28 bodde vi på Hotell ACROPOLIS ute vid stranden Mylopotas på Ios, rummen var för tre personer, jättefräscha, nya handdukar nästan varje dag. Enda nackdelen var en brant backe ner till den stranden, fast det gick en buss strax ovanför hotellet om man skulle till andra ställe. Vi var 2 och betalade 25 E. Vi prutade inte eller diskuterade för vi tyckte det var bra pris. Just på Ios sa alla att det var jättelite folk så det kanske håller i sig ett tag till.
Ha det bra!
Ingrid Ny
Svara med citat
  #3  
Gammal 2005-07-25, 20:06
kepe kepe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 7
Standard Sv: hotellpriser i augusti

tack för tipsen!!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2005-07-29, 10:53
Fenalena Fenalena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 69
Standard Sv: hotellpriser i augusti

Det är stora skillnader i pris att resa i mitten av aug och jmfrt med tex maj-juni eller sept-okt.
Dyraste tiden är ca 15 juli - 20 aug-sen sjunker priset drastiskt från ena till andra dan nästan.
Ex kan ett boende för 65€ hoppa direkt ner till 45€ - o då pratar jag "normal/officiella priser" för som sagt man kan alltid förhandla om man gillar det o är lite bra på det! vilket jag inte är o särskilt inte om jag väldigt gärna vill ha just det boendet.
Men under alla säsonger kan man förhandla - man kan pruta lite på nätet men såklart det är lättare på plats - fast jag tycker det är rätt kul o sitta o leta boende på nätet och skicka förfrågn o så...
Vi ska oxå resa i aug (6/8 -- 3/9) och jag har förbokat vissa boenden. Billigaste jag hittills bokat är 35€ för en stor studio för 3 pers, badrum, kithenette o kyl, A/C, safedep.box,stor sten veranda med öppen vy över havet o solnedgången, fri transfer till o från båten. Ganska bra tycker jag ! - gäller Amorgos/Katapoula tiden 21-26/8.
Dyraste är på Santorini 6-8/8 70€, i o för sig på stranden, apartment m 2 rum i etage, kök, badrum, veranda mot havet, AC o safe.men ändå inte ett pris vi kan betala varje natt!!

Snittet tror jag kommer landa på ca 42 - 48 € för oss på hela denna tid ] - beror på de val vi gör för val framöver...lägenheter är ju lite dyrare än vanliga rum och vi kommer bara bo på sk vanligt hotell några nätter, men det är ett superfräscht ställe i Chora/Grotta area på Naxos för 45€ för ett triple room m kyl, inkl hemlagad frukostbuffet för 3 pers var morgon.

Jag tänker såhär - att gillar jag boendet och omgivning och värdparet(väldigt viktigt det oxå!) så sätter jag en limit för mig själv" vad just detta boendet känns värt att kosta på för mig - försöker att inte snöa in på att " oj oj, vi missade ett liknande boende 20€ billigare"... om tex det boendet jag hittat kostade 40€... Låter det helt dumt?? För mig är boendet en ganska viktig bit - särskilt "känslan" och terrassen/verandan bara måste vara stor och "öppen" (ingen liten pluttbalkong med lågt staket där man trängs o stirrar ut över massa armeringsjärn eller in i en mur, ha ha)sen ska det vara rent o fräscht förståss!! o ha åtmnstone kylskåp för de kalla dryckerna, egen frulle o lite annat smått o gott till em drinken på verandan ;-))

Ja, sen är det ju så att är man bara vuxna som åker kan man väl hålla på o trixa mer - vi har sonen på 7 år med oss oxå!

Ja, du det löser sig - Ha en trevlig resa!!

Lena
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT