![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Det du skriver om pao är precis vad vi såg på Naxos. Har upplevt liknande situation på Paros, en av de näsduksäljande snyftande barnen med tyck synd om mig blick kom några timmar senare rusande in och beställde läsk och gyros, fast här är jag inte helt säker, han kan ju varit glad för att han fått ihop pengar till mat, fast å andra sidan borde de fatta att pengarna räcker längre om de håller sig till vatten från tappställen och inte köper burkläsk.
// Helén |
#2
|
||||
|
||||
![]()
I Chania Old Town har vi råkat ut för detta fenomen. Det var en flicka i yngre tonåren som gick runt bland tavernaborden och delade ut informationslappar med Engelsk text vari framkom en sorgelig historia.
Mor hennes hade att dra försörjning över fem barn, var änka och svälten låg på lur!! Vi gav enligt vår princip icke något, men andra turister gjorde det. Någon timme senare såg vi samma tidigare eländiga tös sittandes att spela grekvarianten av "Jack Vegas" på ett ställe längs hamnpromenaden..... Då vet vi vad de pengarna skulle gå till. Arne |
|
|