![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Citat:
För min del är det badandet och inte solandet som är det viktiga. Jag älskar att bada! Det lilla solande som ändå inträffar handlar mest om att bli varm efter det senaste doppet. När jag kom hem från årets resa blev också kommentaren "Ni solade inte så mycket va?". Ruby |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Var det ingen sol i Grekland,brukar jag få höra
Riitta |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Før orket jeg ikke ligge på stranden mer enn et par timer om dagen. Men nå kan jeg tilbringe en hel arbeidsdag der. Men, det forutsetter tilgang på; Egeerhavet (max 10 meter fra meg), bøker, musikk, noen å prate med, vann, frappé - samt mye å se på... Jeg orker ikke rusle rundt på solfylte dager, for det blir for varmt for meg. Men jeg gjør gjerne det på overskyete dager, ettermiddager og kvelder.
Jeg er født med sunblock over mesteparten av kroppen, så jeg blir ikke brun - men beige! Ærlig talt, så skulle jeg gjerne blitt nøttebrun. Men det har jeg innsett at jeg aldri vil bli. Er ganske lei av kommetarer som "var det dårlig vær?". Men jeg lar ikke det stoppe meg fra å nyte lange og sløve dager på stranda.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
......den som solar, syndar ikke......
![]() Mikke (melerad) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Brukar inte ha några problem med att få rejäl solbränna trots att jag nästan aldrig ligger på stranden. Brukar ta långa simturer på morgon och sen eftermiddag, annars undviker jag stränderna om jag inte hittar någon lugn avskild sådan med skuggande träd.
Skulle aldrig, inte ens om jag fick betalt, lägga mej på en solstol på de stränder där det bara skiljer nån centimeter mellan stolarna.Är antagligen lite knäpp men njuter istället av att vara ute och vandra när det är riktigt varmt och solen bränner riktigt bra även en bit upp i bergen.bosse |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Håller absolut med dig Bosse !!!
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Citat:
![]() bosse |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Förr solade jag ganska mycket men man blir väl klokare med åren och påverkas naturligtvis av trender och information. Det har ju varit ganska ute att vara brun de sista åren och dessutom har informationen om solens farlighet intensifierats. Har i min omgivning personer som fått malignt melanom trots att de är mörkhåriga och inte brukar bränna sig, så allt manar till eftertanke. Trots allt så gillar jag att vara lite brun som man blir efter ett par veckor i Grekland. I år har dessutom färgen förstärkts av det fina sommarvädret som varit här hemma. Jag använder alltid solskyddsmedel med minst fakor 8 och fysikaliskt fliter vid utlandsresor. Vanliga solcremer ger mig soleksem men den här sorten går bra.
Eva |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#11
|
||||
|
||||
|
Citat:
![]() Karin som tycker det går alldeles utmärkt att kombinera... |
|
#12
|
|||
|
|||
|
.........men uschinamejsen such a combinejschen......
![]() Mikke |
|
#13
|
||||
|
||||
|
.....den som sölar, skyndar icke.....
|
|
#14
|
||||
|
||||
|
Citat:
//PO -Nemas problemas |
|
#15
|
|||
|
|||
|
.........den som syndar,sover ikke......
![]() ..sa Mikke |
![]() |
|
|