Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Uffes hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-12-24, 13:35
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Nu är den här Helgen med stort H

Hej på dej Uffe och ha det så bra ! Jag är i det närmaste julallergiker själv, men visst är det skönt för folk att få lite sammanhängande ledighet och god mat och dryck. Julklappar och en massa farande hit och dit för att man så måste och alltid har gjort si och så, det kan jag vara utan. Däremot hoppas jag att alla som gillar "riktig" jul får så mycket de önskar av den varan. Julkram på femhundra mils håll!
  #2  
Gammal 2008-12-24, 19:59
Millies avatar
Millie Millie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sala
Inlägg: 532
Standard Sv: Nu är den här Helgen med stort H

God Jul Uffe!
Här har vi nyss ätit av julbordet och ska nu inta gröten!
Ha en riktigt bra jul!
Kramar Kerstin med fam.
  #3  
Gammal 2008-12-25, 00:43
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Nu är den här Helgen med stort H

Gledelig jul, Uffe. Det er så fint å lese det du skriver. Om din verden.

Her senker natten seg. Ingen hvit jul med snø, men en Gul Enke har de to voksne barna som enn befinner seg i landet, delt med meg. En fredelig, upretensiøs aften. God mat, vakkert bord, 'tusen' lys - ingen julepynt, inget jultre. Desember har vært hard og sorgfull for oss dette året. Men så finnes vi altså, som deg, i en Helg med stor H (som slett ikke alltid er en fornøyelse) og vi valgte å ta det hele med ro, inget stress. Bare ettertanke. Samtaler. Oss i mellom, og via telefon med de som bor andre steder i verden. Vi så på en masse fotos fra tidligere dager, lo, gråt litt, snakket.

Datteren kom med en utrolig vakker bukett med hvite roser. Den er god å se på. Nå sover 'barna', jeg har tent lys for de som ikke lenger finnes.

Ha det fortsatt bra.
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT