![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ja visst Admirala är förklaringen sådan som du beskriver. Däremot håller jag inte med om att reaktionen för den skull är naturlig.
----- Finland får mer än gärna byta namn till Norrbotten om de vill. Norge får byta namn till Värmland och Danmark till Skåne! Jag tycker det vore både roligt och trevligt! Och det skulle inte förändra min känsla av identitet ett endaste dugg! Däremot är det en haltande liknelse. Inget av de skandinaviska länderna har någonsin hetat som något område i Sverige, men det område som utgör landet Makedonien har hetat så i tusentals år. Med andra ord är det helt naturligt och rimligt att landet heter så. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Naturligtvis haltar jämförelsen, jag kan inte hitta något som passar att jämföra med, min historiekunskap kunde vara bättre. Men det är ju otur att inte politiker i alla länder är så hyggliga och medgörliga att de går med på att låta grannländer få sin vilja igenom, oavsett vad det gällde. Då skulle vi inte ha några konflikter. Eller?
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Om alla politiker lät sig styras av sunt förnuft och medmänsklighet och inte av maktbegär, så skulle vi inte ha några politiska konflikter. Så simpelt - och realistiskt - tror jag faktiskt att det är.
|
![]() |
|
|