![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Som vanligt när vi är i Chora,besöker vi To Xyma och Theo.
Han var väldigt glad och stolt över Kalimera-reklamen och berättade att flera besökare hade kommit med Kalimeraguider i handen genom gränden och lyckligt ropat "titta,där är det ju,det ser ut prcis som på bilden"! |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Det gör även vi, minst ett par gånger per resa. Vet inte om ni provat hans hemgjorda korv, den är fantastisk! Godaste korven jag ätit i Grekland.
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jora,visst ,flera gånger.Underbart god korv!
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Den korven skulle jag kunna betala mycket för
![]() ![]() Riitta ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
En vacker dag skall jag ju till Amorgos och lite på att jag skall leta reda på korven
![]() ![]() Riitta ![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Jodå, åt där ett par gånger nu i våras. Den hemgjorda korven är mycket riktigt helt suverän! Dessutom är också greksalladen med amorgiansk mjuk, smulig getost en delikatess också!
Sedan behöver ni inte bry er om menyn på tavlan heller, utbudet styrs mer av säsongen. När man kommer så kommer han ut med dagens rätter nerskrivna på baksidan av orderblocket och drar menyn muntligen, så man får lyssna ordentligt ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() - men disse pølsene smakte vi ikke, nå vet jeg hva jeg skal ha neste gang vi er i Chora på Amorgos ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
korvarna får 9 av 10 i betyg, godare grekisk korv har jag bara fått från Dennis chark i Rinkeby utanför Sthlm. Men grekerna kan korv, jag har ätit ett stort antal mycket goda korvar i Hellas.
Ugnsbakade potatisarna med ost på går inte heller av för hackor. |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Som vanligt på Amorgos, hälsade vi på Theo på To Xyma i Chora.
Åt korv, sallad och fava - underbart! Theo tycker att det är jättekul när ni från Kalimera kommer förbi med Amorgosguiden och glatt utbrister . "HÄR är det"! Han bad mig hälsa er alla! |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Synd att det är försent att säga "hälsa tillbaka""
Förmodligen noterar han också att ALLA svenskar som kommer dit frågar efter korven ![]() |
![]() |
|
|