Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2010-06-02, 12:34
jacques_mayol jacques_mayol är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2009
Inlägg: 11
Standard Sv: boende?

Hej!

Då åker vi med samma flyg imorgon antar jag (Arlanda 06:35). Om ni är ute efter bra bad är inte huvudorten Pigadia något vidare. Men hyr ni moppe eller bil så kan ni ta er runt till fina stränder.

Amopi har jättefin snorkling och höga klippor att hoppa från (åk till stenstränderna och inte sandstranden) Antagligen klaraste vattnet på ön, med tanke på att det ligger på lä-sidan och inte får så mycket vågor.

Ahata är en vacker stenstrand ca 30min norr om Pigadia, sista biten är väldigt vacker väg ner längs en djup dalgång. En liten taverna där, skulle inte chansa på att den har öppet, utan ta med mat och dryck.

Kyra Panagia har fin stenstrand, snorkling och några restauranger. 45min norr om Pigadia.

Apela är nog öns finaste och mest fotograferade strand, vit stenstrand, fin snorkling. En taverna.

Ska ni vara där två veckor är det nog bra att byta boende någon gång och testa på både Pigadia där det finns mycket affärer och folk och sedan någon mer avskild by.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT