Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-03-30, 20:44
Mikael o Carina Mikael o Carina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2011
Ort: Nybro
Inlägg: 3
Standard Sv: Första båtluffen på 25 år

Hej igen,
det löser sig nog med båtbiljetter.
Någon som har någon erfarenhet av följande boende i lägenhet:
Naxos: Anthony Studio
Amorgos: Lakki Villige

Gud vad börjar se fram emot luffningen i sommar.
Mikael
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-03-30, 21:36
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Första båtluffen på 25 år

I slutet av juni och början av juli behöver ni inte förboka ert boende. Välj på plats så får ni lättare det som passar just er. Jag har inte bot på något av de boenden ni efterfrågar information om utan bott på andra ställen.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-03-30, 21:56
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 139
Standard Sv: Första båtluffen på 25 år

Citat:
Ursprungligen postat av Mikael o Carina Visa inlägg
Amorgos: Lakki Villige
Gick förbi där (2009) och kika in. Såg lite slitet ut med lösa kakelplattor vid poolen. Men de kanske har renoverat? Har dock inte bott där, så jag kan inte lämna nån större recension. Det ligger dock bra, med nära till stranden. En liten bit bort från själva byn.

/Netwolf
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-03-31, 10:46
majis avatar
maji maji är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 954
Standard Sv: Första båtluffen på 25 år

Jag och maken bodde på Lakki Village i början av oktober 2008. Då var det givetvis inte många gäster och vi fick en 2 rums studio för 50€/natt. Vi trivdes utmärkt och det var så mysigt att på morgonen inta sin frukost i trädgården med utsikt över havet och byn. Vi upplevde det inte som särskilt slitet mer än som det alltid är i slutet på säsongen, lite trasiga stolar och prylar som ligger slängda här och var. Som Netwolf också skriver så ligger det alldeles intill stranden villket gör att man kan få sig både ett morgon- och kvällsdopp och promenaden in till byn upplevde inte vi som särskilt lång. Tror att det kan vara ett bra boende för en tonårsfamilj.
//maji
Svara med citat
  #5  
Gammal 2011-03-31, 20:15
Annwi Annwi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Ort: Västkusten
Inlägg: 193
Standard Sv: Första båtluffen på 25 år

2005 bodde vi på Antony´s studios på Naxos. Det var väldigt rent och fräscht och stora studios till bra pris (juni). Petros som ägde stället var otroligt trevlig och hans gamla föräldrar också. Petros har bott i Sverige och pratar svenska, hans föräldrar pratar bara grekiska. Läget är också bra, någon minuts promenad ner till stranden för ett morgondopp och gångavstånd till centrum. Lugn gata. Viss havsutsikt från balkongerna.

Anne
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT