Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Naxos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-06-29, 12:14
Annwi Annwi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Ort: Västkusten
Inlägg: 193
Standard Sv: Naxos i sep-11

Alla tre öarna är fina, tycker bäst om Naxos, men Naoussa på Paros kommer inte långt efter, lite mer internationellt än Naxos som är fullt av Skandinaver. Antiparos är också bra, men där kan finnas mycket mygg. På Antiparos tycker jag bäst om stranden Souros, men kommer inte ihåg om den är så barnvänlig. Annars finns det fullt av barnvänliga stränder på ön.

På Naxos har vi bott på Panos pension, bra studios, men små, ligger nära stranden i Naxos stad samt på Antonys, fina studios också nära stranden i Naxos stad. Dessutom nära centrum. men med en 2,5-åring skulle jag också bo vid Agia Anna eller Agios Prokopios.

På Paros har vi bara bott i Naoussa, som jag tycker väldigt mycket om. Vi bodde på Zanneta´s House (googla), max 10 minuter att gå ner till hamnen och max 5 minuter ner till stranden Anargiri. Den stranden är helt okej, absolut inte den bästa, men duger bra. De finaste stränderna åker man badbåt till.
Vi hyrde också bil och åkte runt ön, många jättefina stränder!
En väninna har bott på Villa Katerina i Parikia och var nöjd med det boendet. De har pool, barnvänligt, dessutom bra pris.

Anne
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-06-30, 01:07
Stinas avatar
Stina Stina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 576
Standard Sv: Naxos i sep-11

Citat:
Ursprungligen postat av Annwi Visa inlägg
På Paros har vi bara bott i Naoussa, som jag tycker väldigt mycket om. Vi bodde på Zanneta´s House (googla), max 10 minuter att gå ner till hamnen och max 5 minuter ner till stranden Anargiri.
Anne
Hej!
Passar på att fråga..
Hur var det att bo hos Zanneta´s house?
Har kikat på deras hemsida och det verkar trevligt.
Var det det?
//Stina
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-08-08, 23:10
Annwi Annwi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Ort: Västkusten
Inlägg: 193
Standard Sv: Naxos i sep-11

Citat:
Ursprungligen postat av Stina Visa inlägg
Hej!
Passar på att fråga..
Hur var det att bo hos Zanneta´s house?
Har kikat på deras hemsida och det verkar trevligt.
Var det det?
//Stina
Ursäkta, har inte sett frågan förrän nu. Ja, vi trivdes mycket gott hos Zanneta och hennes man. Lägenheterna på övervåningen är klart trevligast. Vi hade en stor 2-rumslägenhet med kök och två balkonger på andra våningen, mycket ljus och fin. Härlig utsikt över stranden. Två av våra tonåringar fick en 2-rumslägenhet på bottenplan med uteplats, ok men väldigt mörkt. Zanneta och hennes man var mycket trevliga och gästvänliga, bjöd på kaffe, marmelad, frukt mm. Enda nackdelen var att det var långt till bageriet, men vi hade hyrt bil så det var ok. Tog bara ett par minuter att gå ner till stranden för ett morgon- eller kvällsdopp och max 10 minuter åt andra hållet för att komma till centrum av Naoussa, uppförsbacke tillbaka.

Anne
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT