![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Tack för bra tips! Läste någon riktig skräck blogg igår om ett besök i Lindos..hysteriska åsnegubbar, svettiga turister osv..haha!
![]() Jag tror att vi siktar in oss på Afandou först o tar oss sedan vidare. Vi har laddat hem e- guiden nu o lusläser den.. Gärna mer tips eller bara glada hejarop! ![]() //Linda |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Det finns nog folk i Lindos, så klart, det är ju en sevärdhet nr 1 på ön, men något eländigt har vi inte träffat där. Brukar åka dit tidigt på förmiddan när vi är i Pefkos.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kanske berodde det på att vi var där tidigt på säsongen men vi var i Lindos den 19 juni (tror jag det var) och där var inga galna åsnegubbar och det var inte så värst jättemycket folk, alltså folk var där men man kunde ta sig fram. Däremot var det galet när man skulle ner till parkeringen, man måste köra runt en liten rundell eller vad ska man kalla det? Runt ett stort träd var det väl snarare och där var taxibilar och bussar och bilar och folk som gick!!! Nåja det gick rätt bra! Varmt som tusan var det i alla fall och då var det kanske inte mer än 27 grader ute i Kalitea där vi bodde! Kommer jag tillbaka till Rhodos i framtiden blir det nog till att besöka Lindos på kvällen istället som vi iofs hade tänkt göra denna gången men det blev inte av!
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ja- så tänker jag mig: Bo utanför Lindos o sedan ta oss dit på kvällen då alla busslaster återvänt till sina hotell =)
Nu har vi bokat de flesta nätter via internet..det finns ju hur många hotell som helst. Det skall bli spännande att se om det motsvarar beskrivningar, bilder och stjärnor..Så här har vi inte rest förut.. De 2 sista nätterna är kvar än så länge. Siktar på ett lite finare hotell som avslut på semestern. Några tips kanske? |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Skriv garna efter resan sen igen och beratta hur ni hade det!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Hej Uffex! Hoppas det blir en lyckad resa. Det skulle vara roligt höra vad du tyckte om Rhodos så här flera år efteråt
![]() Gjorde själv ett motsvarande återbesök på Rhodos och kom hem i dagarna. Resan var ganska oplanerad men ressuget satte in första semesterdan och det är ju så lätt att boka över nätet ![]() Vad jag sett för 20 år sedan var inte vad jag såg idag och det var som att komma till en helt ny ö (förstår inte vad jag tittat på då!). Inte ens den gamla stadsdelen i Rhodos stad med alla intressanta historiska byggnader kände jag igen (förmodligen var jag aldrig ens där). Däremot avstod jag från Lindos som på den tiden avverkades mitt i stekheta juli och som du beskriver så bra. |
![]() |
|
|