![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Nejdå, jag tycker inte det är dött. Här på Agios Prokopios är det många som badar. Inne i city massor av folk på strandpromenaden. Kanske lite lugnare än tidigare år. Vädret och vattnet är kanon!
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
jag åker och blir bland öarna i 4 veckor. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Haha, härligt att höra att det regnar hemma :-) Nu frapé med glass i samtidigt som solen sakta sjunker. "Hemma" väntar lite honungs-raki. Bad och sol, mat och mingel helt fantastiskt här! Längtar INTE hem!
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Här kommer en bild direkt från Naxos:
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Nu fick jag svår abstinens på grund av ditt foto! Ska bli så skönt att komma iväg, även om Agios Giorgios inte tillhör favoritstranden så är det ändå nostalgikick att se fotot
![]() MEN jag måste spy en hel del galla över Airtours. Senast jag åkte med dem var 2005, och jag tänkte "aldrig mer". Men nu snubblade jag över billiga enkelbiljetter, nerresa 999:- och hemresa 799:-, för två veckor (ToR skulle kosta 2999:-) Skitbra, tänkte jag, men kanske lite för bra för att vara sant? Dubbelkollade och trippelkollade att priserna verkligen stämde, och det gjorde det. Så jag bokade och betalade (man hade 15 min på sig att betala, annars annulerades resan) för nerresan. Köpet gick igenom, allt var bra, tills jag skulle boka hemresan. Helt plötsligt så kostar den 2699:-!!! Hur ![]() ![]() ![]() Så nu sitter jag här med två enkelbiljetter till Santorini den 23/7, men ingen biljett till hemresan den 6/8. Är det ett tecken, tro? ![]() Har scannat igenom varenda flygbolagssida, och jag hittar inget billigare än att köpa två ToR med Airtours... vilket inte känns så lockande. Jag blir så TRÖTT ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Skit i att åka hem så har du löst det problemet...!
Vi ses snart Puss o kram Lotta |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() Vi kommer nog in på en chicken red curry med extra chili nästa vecka när vi tröttnat på moussaka ![]() Citat:
Ses nog inte på Arlanda då ert flyg går okristligt tidigt. Vårt lyfter vid 15-snåret och landar inte förrän 20 på Santo, vilket innebär övernattning ![]() Har ingen vidare lust att surfa resor när jag väl kommit till ön, särskilt inte då jag stannar så kort tid som bara två veckor. Så det blir till att boka nåt innan avfärd. Smakar det så kostar det... Citat:
![]() Har fortfarande inte fixat hemresan. Väntar på lägre priser, men enligt Aftonbladet så kommer priserna stiga igen, även på sista minutenresorna. Is i magen eller go for it? Enkel hem nu med airtours (billigast) 6/8 ligger på 2699:-. Förresten, vart har Janne tagit vägen? ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Lycka till med hemresan - det kanske går att ordna när ni är på plats? Jag har ibland noterat att det dyker upp en del enkelresenärer och har fått för mig att resebyråer kan hjälpa till och hitta lediga platser norrut? /Göran |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Roligt att du skriver igen. Har undrar flera gånger om du flyttade hem eller blev kvar där nere. Hoppas det ordnar sig med hemresan. Känner flera som haft problem med Airtours så du är nog inte ensam om att känna dig lurad.
Eva |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Åååh, bästa stället på beachen St George!!
![]() Jag var där varje dag! ![]() |
![]() |
|
|