![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Vi kom hem från Agia Marina Chania i dag och brände lätt 1000 kr enbart på lunch, middag och vi var fyra pers. 2 vuxna och 2 barn i åldern 9 och 11 år. Priserna på det mesta var som i Sverige ungefär. Vill man göra ngt mer som att shoppa eller göra grejjer får man nog lägga på nårga tusen, vi gjorde av mer 13 000 på en vecka på ink. mat. Gjorde en tur till Chania och Platanias me buss. Shoppade inget speciellt, några t-shirts, några klänningar,tidningar, badbollat etc. Småsaker. Ska ni leva gott o göra grejjer/shoppa ta me 20 000:-.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jösses
![]() ![]() Lissi - som tror ni skojar ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Nä det tycker jag inte, vill man göra speciella utflykter som tex, dykning, bårfärd o annat smått o gott så går det nog 20 000 om man är en hel familj. Men om man nöjer sig me buss till Chaina o Platanias o lite shopping som jag skrev förrut så räcker 13 000:-.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eftersom jag är i området 3-4 ggr per år så kan jag bara undra vad/var och hur ni åt
![]() ![]() ![]() ![]() Malin - som åker om 2 dagar ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Vi var ute o åt på vanliga ställen, det gick 1000 kr/dag på dey vilket då blir 8000, tog buss Chania alla fyra 64 kr dit 64 kr hem. Tog buss till Platania 50 kr för 4 dit o 50 kr, hem. Köpte kläder för 1200 kr 2 st klänningar, 2 t-shirts, 1 munkjacka, foppatofflor, solglasögon. Drack iof. mycket iskaffe som kostar vid stranden 2,5 euro. 4 euro vid hotell om man inte hade allincliusive som nma kunde köpa för 35 euo/person per dag. Glassar till barnen som i snitt kostar 2 euro o mer.Läsken 2 euro. Badbollen kostade den bara 5 euro. Jordgubbar låg på 16,5 euro per liter. Tidning 3,5 euro per dag. Ja o så lite annat smått o gott så jag förstår inte hur ni kan leva så billigt, då måste ni ju vända på örena eller oxå lever väl vi lyxigt men jag tyckte att vi levde rätt basic. ja solstol 3 euro/pers osv.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Nej, jag vänder verkligen inte på slantarna men lever ändå väldigt olikt det du beskriver. Mellan Platanias och Agia Marina går jag nästan varje dag...åker bara buss längre sträckor. Handlar nästan aldrig kläder i Grekland eftersom jag tycker det finns snyggare kläder och bättre kvalité här hemma. Solstol, frappé, dricka osv köper vi också varje dag men eftersom jag är där så ofta så lär jag mig naturligtvis var jag ska handla
![]() ![]() Men tur att inte alla gör lika ![]() Malin |
#7
|
|||
|
|||
![]()
ja vi är ju lite så att vi tycker att har vi ändå lyckats komma i väg så vill vi leva rätt bra, men det är klart att det är bättre ju billigare man kan leva så kan man ju kanske åka fler ggr i stället.
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Det är ju huvudsaken
![]() ![]() Malin ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Jag är supernöjd med resan och det var underbart på stranden, 42 grader och på kvällen 29 grader,nästa gång blir det nog i alla fall Kanarieöarna eller Mallis eller ngt sånt. Tyckte Kreta var dyrare
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Precis som tidigare skrivits så är det kanske inte superbilligt att leva på Kreta, men vi har aldrig blivit besvikna de 11 gånger vi varit dit! Har däremot testat Bulgarien, inget ont om landet o så men på nåt vis känns det som man får det man betalar för.....vi blev "lurade" flera gånger i Bulgarien, fick alltid för lite pengar tillbaka, beställde man mat så kostade det alltid mera än vad som stod men vi kan ha haft otur också.....men som sagt, Kreta är alltid Kreta hur man än vrider o vänder, längtar alltid dit! Närker man som turist av nåt den här sommaren att det är "spänt" ekonomiskt osv? Skall försöka ta oss dit i september igen
![]() ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Jag sa fel om priset...3,50 var kilopriset...för en liter betalarde jag 1,75-2,00 euro. Senast redigerad av Yanna den 2011-07-19 klockan 22:57. Anledning: Fel pris |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Nä i nuläget kostar de 16,5 euro per liter så vi köpte aldrig jordgubbar, jag upplevde inte grekland som billigt, men man kan säkert leva mer budget än vad vi gjorde
![]() |
#14
|
|||
|
|||
![]()
[quote=Yanna;246684]Ni hade väl lika gärna kunnat ta taxi...eller har jag fel? 77 euro från paltanai till vårt hotell i Agia Marina
![]() |
#15
|
||||
|
||||
![]() Citat:
3,5 E litern låter likt det jag brukar betala ja ![]() |
#16
|
||||
|
||||
![]()
Nilam, jag sa fel om priset på jordgubbar, 3,50 var kilopriset, jag betalade 1,75/liter. JUst nu är det ont om gubbar, men när det finns kostar dom runt 5-6 euro kilot.
Yanna |
#17
|
|||
|
|||
![]()
ja ni får väl se när ni kommer ner men det låg på 13 euro kilot, frågade min man
![]() |
#18
|
||||
|
||||
![]()
Här kostar fina svenska jordgubbar runt 30 kr.
Eva |
#19
|
|||
|
|||
![]()
Hej
![]() Har nån koll på vad kursen är på EUR i grekland då man tar ut pengar i ATM? Ska ner snart och man måste ha koll på sånt. |
#20
|
||||
|
||||
![]()
Jeg synes prisnivået er ganske behagelig på Kreta
![]() - selvsagt kommer det an på hvilke vaner man har, og om man velger restauranter med internasjonal meny, eller enklere tavernaer med tradisjonell gresk/kretensisk mat ![]() Kan det være at prisene på tavernaer også stiger i høysesong? - våre erfaringer er fra lavsesong, den siste i april/mai i år ![]() Første uka i mai var vi fire voksne, og vi spiser godt, dvs vi "snålar"( heter det det?) ikke , men sløser heller ikke, bestiller ikke inn mer enn vi vil og kan spise. At vi liker retsina er jo med og holder regningen lav, tre av oss drakk retsina og en cola, dessuten kjøper vi en flaske vann til måltidene ![]() Våre lunsjer kostet fra 25 - 35 euro, og middagene mellom 35 - 45 euro ![]() Jordbær kjøpte vi kun en gang, en kurv på lørdagsmarkedet i Chania som vi betalte 1 1/2 euro for ![]() |
![]() |
|
|