Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Korfu

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-03-29, 22:40
Janets avatar
Janet Janet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 731
Standard Sv: Boende på Korfu

Intressant.. vad jag egentligen menar med grekiskt har jag knappt funderat själv på. Jag är inte ute efter någon liten by där det bara bor 10 personer och ingen pratar engelska..

Det jag trivs med i Grekland är fiskare som kommer med fångsten på morgonen, gubbar som sitter och snackar skit och ser ut som om ingenting i världen kunde uppröra dem, mmm.. doften av nybakt bröd från bagerierna, god tzatziki, greker som hänger tvätt, hehe..
Det jag INTE vill ha är stora turistkomplex, arga greker som är trötta på alla galna turister som bara vill ha kalles kaviar, menyer på svenska ochn så vidare. Misstänker att precis som du säger; gouvia och dassia är sådana ställen som man bör passa sig för.

Det får nog bli några nätter i Agios Gordis, det verkar härligt där. Och så får vi kuska runt bland bergsbyarna på dagarna och njuta av lugnet och stillheten. För faktum är att på kvällen vill man ju ha lite mer drag, åtminstone några tavernor att välja mellan

Tack för adresserna, ska roa mig med att kolla upp dem nu !
Svara med citat
  #2  
Gammal 2005-08-03, 13:06
nenneh nenneh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 8
Standard Sv: Boende på Korfu

Hej! Jag tar gärna emot bra tips på boende på Korfu..

Är det långt att ta sig till & från athen från korfu? Jag har dålig koll på hur korfu ligger till geografiskt och hur långt det kan vara att åka till athen dvs om man åker via athen..
en geografilektion kanske skulle behövas för min del. hihi.
Båtkommunikationer är de bra osv?
Svara med citat
  #3  
Gammal 2005-08-03, 22:17
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Boende på Korfu

Om du tittar på Kalimeras resmål a-z så finns en karta på slutet.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT