Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-04-23, 10:28
Stefulainen Stefulainen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 177
Standard Sv: ormrikt i Parga ?

Olika ormarter flyr olika snabbt. Här i norden är t.ex. snokarna väldigt skygga och de slinker ofta iväg före man hinner se dom. Huggormarna är däremot inte lika skygga och slinker iväg först när man är tämligen nära (ett par decimeter). Jag antar att samma gäller för de grekiska ormarna.

Ormar är i regel intresserade av två saker 1) mat och 2) något ställe att gömma sig. Undvik alltså platser som erbjuder något - eller bägge - av dessa :-)
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-05-23, 10:04
honungsdaggs avatar
honungsdagg honungsdagg är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2007
Ort: Nossebro, V Götaland, Sverige
Inlägg: 29
Standard Sv: ormrikt i Parga ?

Måste bara inflika med några ord om ormar och Parga, jag var där 2008 och bodde precis intill olivlunden som man går igenom för att komma till Lichnos stranden och trots dagliga promenader i olivlunden träffade jag aldrig på en enda liten orm... vilken tur för jag är livrädd för de små kräken hihi Men mygg...uj uj uj!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT