Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-09-14, 13:34
Pnyx Pnyx är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 410
Standard Sv: Plommon m.m på Skopelos

Alltid trevligt med grekiskt matprat :-) Kommer det månne några soliga bilder också?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-09-14, 13:50
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Plommon m.m på Skopelos

Citat:
Ursprungligen postat av Pnyx Visa inlägg
Alltid trevligt med grekiskt matprat :-) Kommer det månne några soliga bilder också?
Ja visst är det trevligt. Maten är ju halva resan. Det blir nog ett litet fotoresebrev vad det lider men än så länge är fotona i kameran. Har mest familjebilder och de lägger jag inte ut på Kalimera men lite landskapsbilder ska jag plocka ihop. Förra gången jag gjorde ett fotoresebrev från Lesbos krånglade det så mycket med tekniken för mig och en del bilder kom inte med. Nu har jag sett att Janne vill ha texten separat i ett worddokument så kanske det går bättre den här gången.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-09-14, 15:48
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Plommon m.m på Skopelos

Ja, fotoresebrev är alltid kul och jag gör som Janne vill ,dvs skriver texten i Word och lägger som första fil, sen lägger jag in bilderna med texten som filnamn i den ordning jag vill ha dem . Enkelt och inga bilder som ska kombineras med texten. Fast det blir förstås bara en kort mening till varje bild då, men jag tycker själv att det räcker. Jag mer intresserad av miljöbilderna i ett fotobrev än att läsa vad som hänt alla dagar för de enskilda resenärerna, men DET är min personliga uppfattning.
Kul att Du gillar maten på Skopelos.

Lissi
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-09-14, 15:56
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Plommon m.m på Skopelos

Helt enig med dig Lissi. Mina dagliga aktiviteter ska jag bespara er andra. Däremot ska jag försöka få med var bilden är tagen i den mån jag vet det. Många gröna skogar och vackra stränder på Skopelos.

Förra resebrevet gjorde jag på en dator utan word och skrev direkt i mailet. Kanske var det som krånglade. Lite avskräckt blev jag.

Eva
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-09-19, 21:40
Ylva A Ylva A är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2008
Ort: Östersund/Koutsounari
Inlägg: 1 521
Standard Sv: Plommon m.m på Skopelos

Älskar grekisk yoghurt, men tyvärr, gallan. Så för maken blir det grekisk yoghurt med honung och för mig sinogala med müsli.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT