Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Lesbos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-06-03, 20:24
Alalas avatar
Alala Alala är uppkopplad nu
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 486
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Dags för dag nummer 4 som var en söndag. Vi hade redan tidigare kollat på båtar till Skala Sikaminias, men det lite kyliga vädret lockade inte till båtfärder. Men på söndagen var vädret i Molivos soligt och vinden hade vänt så vi traskade till hamnen och köpte biljetter till Skala Sikaminias. Man kunde välja mellan en färd till Skala Sikaminias och tillbaka eller en båttur som inkluderade lunch. Vi och tydligen de flesta andra också valde Skala Sikaminias. Allt var frid och fröjd när vi startade från Molivos, men vart hade vinden månne vänt? Naturligtvis åt det hållet att vi ganska snabbt fick en stark motvind ända fram till Skala Sikaminias. Inte så vidare trevligt och sååå mycket kläder som man skulle ha behövt hade inte vi (eller någon annan heller) med oss. Så vi var nöjda när vi äntligen kom fram, det tog ca 1 timme.

Skala Sikaminias är en trevlig liten by, passar perfekt att ha som utflyktsmål för att äta en god lunch, traska omkring lite och sen ta båten tillbaka. Det var soligt, men ändå så pass kyligt att vi ville igen äta i solen. Det ville alla andra också för alla soliga bord var upptagna. För tillbakafärden inhandlades en flaska ouzo för vi ville inte frysa ihjäl. Nå, vinden hade nog lugnat ner sig så denna resa var inte så kall och utan vidare värmde ouzon också.

Vid bra väder kan en båtresa till Skala Sikaminias absolut rekommenderas!

To be continued...

/ Anne
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-06-05, 20:10
Alalas avatar
Alala Alala är uppkopplad nu
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 486
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg
Dags för dag nummer 4 som var en söndag.

/ Anne
Jaha och det var nog dag 5!

Alltså nu dag 6, måndag var en slapparedag, vi gjorde just ingenting som egentligen är mitt favoritgöra. Gick omkring i Molivos, åt god lunch naturligtvis, shoppade lite, satt på balkongen och solade åt sen en god middag. Så väldigt mycket mer är det inte att berätta. Vädret var nu soligt och bra.

/ Anne
Svara med citat
  #3  
Gammal 2014-06-09, 18:50
Alalas avatar
Alala Alala är uppkopplad nu
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 486
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Tisdag vår sista dag i Molivos. Riktigt bra väder. Vi funderade lite på om vi skulle hyra bil en gång till, men hade egentligen ingen lust att köra någon längre rutt denna gång så det fick bli. I stället tog vi en taxi till det varma badet i Efthalou. Det var bara en av oss som badade. Man skulle ta ett hett bad 4 gånger och alltid då emellan kasta sig i havet för ett kallt bad. Eller något i den stilen. Stället var litet och enkelt, men en del folk fanns där nog. Nära badet finns en taverna där vi hade tänkt äta lunch. Jag och min man tog en promenad dit i förväg och tog en väg över en hög kulle, eller berg eller vad man nu skall kalla det och man fick traska uppåt och sen neråt längs trappor, en väg som nog inte är lämplig om man har problem med benen eller annars har dålig ork. Vi gick sen tillbaka till badet och där visade det sig att det också går att gå till tavernan längs stranden och det var ingen svår väg alls. Maten på tavernan var riktigt god.

Resten av dagen var slappande och mat på Taverna Ramona vid stranden. Där bjöds vi på en riktigt god chokladkaka som avslutning.

Summa summarum då, Lesvos var en riktigt trevlig bekantskap och är en ö som har mycket att bjuda på. Skulle absolut vara värd en ny resa och skulle också vara en rolig ö för lite billuff. Att bo några dagar i Skala Eressou skulle vara riktigt fint! Och vi hann inte alls med t.ex Plomari eller Mytilini och mycket annat finns kvar att se. All mat vi åt var god!

Förhoppningsvis blir det Lesvos igen en vacker dag!

/ Anne
Svara med citat
  #4  
Gammal 2014-06-10, 10:21
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 241
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg
Summa summarum då, Lesvos var en riktigt trevlig bekantskap och är en ö som har mycket att bjuda på. Skulle absolut vara värd en ny resa och skulle också vara en rolig ö för lite billuff. Att bo några dagar i Skala Eressou skulle vara riktigt fint! Och vi hann inte alls med t.ex Plomari eller Mytilini och mycket annat finns kvar att se.
Det låter jättebra, då måste ni ju åka tillbaka.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2014-09-07, 11:24
Alalas avatar
Alala Alala är uppkopplad nu
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 486
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Nu har jag äntligen laddat bilder i album "Lesvos maj 2014". Det tog lite lång tid, men bättre sent än aldrig brukar man ju säga.

/ Anne
Svara med citat
  #6  
Gammal 2014-09-07, 12:53
majis avatar
maji maji är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 954
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Jättefina bilder, tack för titten!

//maji
Svara med citat
  #7  
Gammal 2014-09-07, 17:43
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 241
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Tack snälla Anne för jättefina bilder.

Tur att jag ska äta snart för bilderna gjorde mig hungrig.
Svara med citat
  #8  
Gammal 2014-09-07, 20:28
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Lesvosresan 2014

Underbara bilder. Min resa känns så nära med alla bekanta vyer. Jag bodde högt upp och kan nästan se huset på din första bild.

Eva
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT