Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Ikaria & Fourni

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-07-11, 19:15
ofelias avatar
ofelia ofelia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Inlägg: 608
Standard Sv: Samos - Fourni - Ikaria

Nu är jag hemma och tänker med värme tillbaka på Ikaria som uppfyllde våra önskemål med råge.


Vi bodde hos Valetta vilket var ett mycket bra boende men för att ta sig från boendet in till byn går man över en strand en bra bit. Det är kanske inte att rekommendera om man har lite besvärligt med att gå. Jag vet att det finns två boenden som har liknande utsikt som Valettas men som är på "rätt sida" stranden och placerade precis i början av byn. De såg fina ut men jag minns inte namnen men det kanske är någon annan här på forumet som vet det.Vi var och tittade på Cavos bay och jag skulle just skriva detsamma som skrivits här tidigare - det kändes sunkigt.


Det intryck jag fick av några jag talade med var att Armenistis är väldigt lugnt efter mitten på september och då undrar jag hur lugnt de menar för jag tyckte att det var väldigt lugnt nu sista veckan i juni. Allt hade inte öppnat än då de fortfarande väntade på att högsäsongen skulle börja.


Byn Christos Raches tycker jag är värt ett besök då det har en hög "mysfaktor". Vi besökte även två kloster vilket var uppskattat av hela familjen. Det första var Theoktitsis Monastery och det andra minns jag tyvärr inte namnet på.


Om vi skulle bo någon annanstans på Ikaria förutom Armenistis så skulle det nog bli Evdilos. (Vi har inte varit i Therma som också är en by omtyckt av turister)


Vänligen
Ofelia
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-07-11, 21:24
xenoss avatar
xenos xenos är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Sollentuna - Grekland...?
Inlägg: 1 759
Standard Sv: Samos - Fourni - Ikaria

Citat:
Nu är jag hemma och tänker med värme tillbaka på Ikaria som uppfyllde våra önskemål med råge.
Du är en person av rätta virket!
Klostret du inte minns namnet på är förmodligen Moni Theokistis. Det med Pirathuset. Kanske tjugo minuter med bil från Armenistis.

Snart är jag där!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2014-07-11, 22:45
Celbes avatar
Celbe Celbe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Landskrona
Inlägg: 544
Standard Sv: Samos - Fourni - Ikaria

Citat:
Ursprungligen postat av ofelia Visa inlägg
Jag vet att det finns två boenden som har liknande utsikt som Valettas men som är på "rätt sida" stranden och placerade precis i början av byn. De såg fina ut men jag minns inte namnen men det kanske är någon annan här på forumet som vet det
det
Ofelia
Erofili Hotel och Kirki Rooms. Det förstnämnda har pool, har dock ingen aning om deras priser i lågsäsong. I juli för några år sedan tog.de 100 € för familjerum inkl frukost. Vi bor dock någon helt annanstans .

Imorgon förväntas f ö att den nya supermarketen ska öppna. Tror på det när jag väl ser det.

Celbe (live from Armenistis där det är vindstilla och fullmåne)
Svara med citat
  #4  
Gammal 2014-07-12, 04:58
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 934
Standard Sv: Samos - Fourni - Ikaria

Tack för alla bra svar om Ikaria och boende!
Birgitta.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT