![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hej!
Vi ska också bo på Demitrios för andra gången, 4:e gången till Skopelos. Vi åker 14 juni 2 veckor, när åker ni? Hyra moppe är perfekt, vi hyr cyklar o tar oss runt. Finns massor att se, köp kalimeraguiden, den är toppen. Dimitrios är litet, enkelt o mysigt. Begränsad havsutsikt som sagt, men ligger bra till. Trevligt värdpar, rent o fräscht men som sagt, enkelt boende vilket vi gillar. ElisabethK |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Transfern till Skopelos genomförs i regel med ordinarie färjor. Så det är beroende på hur tidtabellen ser ut när ni ska dit. När vi var till Skopelos i september fick vi vänta ca 4 timmar på Skiathos, lite drygt förstås, men man får lämna väskor på en taverna vid hamnpromenaden. Sedan kan man tillbringa dagen i stan eller så kan man ju förstås passa på att slappa på stranden medan man väntar.
Båda gångerna vi varit till skopelos har hemresan inte inneburit någon lång väntan i alla fall. Maria |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Dimitrios är ett bra val, vi har bott där många gånger. Centralt läge. Vi ska bo där i år också, vi åker dit i slutet av augusti.
När det gäller transfer så har det varierat hur länge vi fått vänta på Skiathos. Men det beror på om man åker i låg- eller högsäsong. Kolla färjetiderna på Hellenic Seaways, då får ni en bra uppfattning hur länge ni får vänta. Hemresan har alltid varit ca 7 på morgonen. Om man hyr vespa hinner man se det mesta, ön är ju inte så stor. Köp e-guiden så får ni mycket bra tips. Även här på forumet finns mycket tips på stränder och restauranger. Carina |
![]() |
|
|