Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-09-14, 16:26
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 490
Standard Sv: Kortbetalning

Citat:
Ursprungligen postat av Inga-Karin Visa inlägg
Läser mig till i veckan som gick (på Kalimeras vänner och Galen i Grekland FB forum) att få tar kort på Karpatos som ex Restauranger och affärer. Tycker därför Jannes förslag låter bättre.
Det är inte unikt för Karpathos. Så är det i hela Grekland.
Masse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-09-21, 13:51
Tripod Tripod är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2012
Ort: Säter
Inlägg: 56
Standard Sv: Kortbetalning

Kortanvändandet ökar i hela Grekland sedan storbankernas monopol på kortläsare brutits. Bankerna hade också en regel som sade att ett företag måste ha en viss omsättning, jag tror det var 20000 euro per år. Nu går det lättare att skaffa kortläsare för mindre företag, men sedan är det en annan sak om de vill. Kontanter rätt ner i fickan är lättare att gömma för beskattning. Sedan är det en annan sak att det kan finnas kortläsare ändå.
Det som gjorde att allt fler skaffade kortläsare var de restriktioner på hur mycket som fick tas ut per dag som infördes i somras. Det lär dock ändå dröja ett bra tag innan kortläsarna finns över allt. Grekerna har lärt sig att kontanter i fickan eller i madrassen är bra att ha.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT