Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resebrev

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-11-11, 14:46
inhas avatar
inha inha är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Kungsängen
Inlägg: 378
Standard Sv: Underbar resa till Parga

Citat:
Ursprungligen postat av Annwi Visa inlägg
Tack för trevligt resebrev!
Har aldrig varit i Parga men har länge tänkt att jag vill åka dit. Vad tycker du om Parga i jämförelse med de öar du besökt? Kanske svårt att svara på, det beror ju på hur länge man stannar och om man har möjlighet att hyra bil och se sig om på resmålet mm mm, men det skulle vara roligt att få din åsikt.
Tack. Hoppas resebrevet inspirerade till en resa till Parga.

Parga är en stad som är mycket vackert. Man får en ö-känsla fast Parga ligger på fastlandet. Det är absolut värt sitt besök, och det är ett resmål man gärna återvänder till.

Jo, det stämmer att allt hänger på hur länge man stannar på ett resmål och om man har möjlighet att göra utflykter med hyrd bil, moped eller tar lokalbusssen. Parga vs öarna jag har varit på - hm, jag vet inte. Tycker alla resmål jag varit på har varit mycket bra. Fast Parga tillhör nog de ställen som jag gärna återvänder till, liksom till Naxos, Rhodos.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT