![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Samma sak här, bokade just Parga och Villa Angelika.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vi är i Lefkas på somrarna o brukar göra en dagsutflykt till "Styx floden" för att få lite svalka, på återresan brukar vi stanna till i Parga o fika. Vi har dock aldrig lyckats att förstå varför denna stad är så omtyckt ? Troligen är det något vi missat i alla år, men vad ?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Parga känns rätt bara
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Gillade Parga mycket i maj och september
![]() ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Förstår att du är lycklig Birgitta. Det är några år sedan jag var i Parga som jag tyckte väldigt mycket om. Och förhoppningsvis blir det fler resor dit.
/ Sjöborren. ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Parga är fint! Absolut ett ställe jag kan åka tillbaka till!
![]() Men det finns ju så många fina ställen i Grekland. Nu ska jag för första gången till Peleponessos i sommar! ![]() Katitzi ![]() Senast redigerad av Katitzi den 2016-01-27 klockan 08:43. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Nu har Hotel Sol bytt ut den krånglande webkameran.
http://penteli.meteo.gr/stations/parga/camera.htm ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Hur varmt kan jag räkna med att det är i juni tror ni? Vi har också prickat in den veckan i Parga! 🌞🌦⚡️
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Vi ska gå till Parga den 16. maj
![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eva |
#13
|
||||
|
||||
![]() ![]() ![]() Senast redigerad av eija den 2016-03-31 klockan 18:22. |
#14
|
||||
|
||||
![]()
Vi får kanske ses på ouzerian Meetings. Eva
|
#15
|
||||
|
||||
![]()
Finns det nån speciell ouzeria ni har Meetings
![]() |
#16
|
|||
|
|||
![]()
Tack för tipset Ricky!
Pia |
#17
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() ![]() Lissi - som 16 maj precis kommit hem från Peloponnesos och Aten |
#18
|
|||
|
|||
![]()
jag sitter och filar på en resa till Parga..
Åtta vuxna och fyra barn,är nästan i mål! Tror jag hittat ett bra hotell ovanför Valtosstranden. Det blir inte av förns nästa år,ungfolket är inte tillfrågade än. Redan -98 på Thassos sa gudsonen att det var då fan sista gången han for på en PRO resa,gud så tråkiga vi måste ha varit! Pia |
#19
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Kolla noga när ni är så många, här finns pengar att tjäna.. Jag bokade nyligen en resa för sex vuxna, jag, frugan, barn o barnbarn. Det var iofs till Kanarieholmarna till hösten och jag bokade på Solresor. Omedelbart efteråt såg jag att dom hade exakt samma hotel med samma utbud både på Ving och Apollo, så jag avbokade Solresor och bokade Apollo, dessutom hade Apollo mer nöjda resenärer och vi flyger med samma plan. ka tjing!!! Där sparade jag nästan exakt 10.000:- så JÄMFÖR! ![]() |
#20
|
|||
|
|||
![]()
Jag var där 1996 och 2015 (plus massa gånger mittimellan) kan säga att det har gått från en liten nyvaken by till durkdriven turistort. Men om man går till sina favvoställen och träffar gamla vänner så känns Parga också genuint.
|
![]() |
|
|