Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2016-01-09, 18:04
maja68s avatar
maja68 maja68 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Inlägg: 219
Standard Sv: Öluff Amorgos, Koufounisi och Iraklia

Näe e det så illa.... 😳 tyckte det såg ut att finnas blue star 23.55 från Naxos på lördagar iaf i april....tror du det kan vara ett bättre alternativ att flyga till Aten och ta färjan därifrån till Koufonissi? Har ej bokat något flyg än, bara hotell från 14/5 på Koufonissi
Svara med citat
  #2  
Gammal 2016-01-09, 23:44
LG LG är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 92
Standard Sv: Öluff Amorgos, Koufounisi och Iraklia

Nu har jag tjuvtittat i tidtabellerna, och det går inte att ta sig till Koufonissi den lördagen, varken från Santorini eller Aten. Ska du lyckas måste du ta morgonbåten ( 07:25 ) från Pireus och byta till Skopelitis på Naxos. Om du kan tidigarelägga din avresa en dag så finns det troligtvis en kvällsbåt ( 17:30 ) från Pireus till Koufonissi på fredagen. Troligtvis därför att den enligt GTP inte är "officially approved" ännu, men den har gått alla andra år.

Men Naxos är ju väldigt fint, så varför inte satsa på att tillbringa söndagen och måndag förmiddag där, för att sedan ta Skopelitis klockan två (tror jag det är...) till Koufonissi? Det är en trevlig båtresa, och har du tur så ser du delfiner som leker i vågorna vid båten. Jag har sett det flera gånger! Något du aldrig får se från höghastighetskatamaranerna eller de stora båtarna.

/ LG
Svara med citat
  #3  
Gammal 2016-01-10, 13:34
maja68s avatar
maja68 maja68 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Inlägg: 219
Standard Sv: Öluff Amorgos, Koufounisi och Iraklia

Tackar! Japp jag har sett att det funkar på fredagen från Aten. Jag har för mig dock att fler rutter läggs in allteftersom men säker kanske man ej kan vara. Hade passat bra om en kvällsbåt fanns även på lördagen från Santorini till Koufonissi. Tror det fanns en sen färja förra året från Naxos till Koufonissi.
Man vågar ju inte boka flyget förrän det är klart med båtarna heller.
Naxos fint och varit där tidigare men skulle jag spendera 2 nätter där blir det ju 2 nätter mindre på de 3 öar som var planen...😊
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT