Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2016-04-21, 07:51
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Torsdag 22 April. Färdplanen ändras.

Torsdag 21 April. Färdplanen ändras.

Under gårdagskvällen tilltog vinden i styrka och vita gäss syntes på vågtopparna. Under natten blev det än kraftigare vind. Nu på morgonen blåser det styv kuling med stormstyrka i byarna.

Vad göra? Tja det får bli att lägga om färdplanen enligt följande. Vi har avbokat de två nätternas boende i Agia Roumeli. Vi tar idag 12-bussen åter till Chania och övernattar på den fina pensionen vi hade när vi i lördags anlände. I morgon tar vi bussen till Chora Sfakion via Vrissis.

Boende i Sfakia är på gång. Från Chora Sfakion får det bli kustfärjan till Loutro därest väder och vind så medgiva.

Att bli inblåst på Kreta borde icke vara möjligt., men det har hänt oss flera gånger här på sydkusten i väglöst land.

Så till Jannes fråga om växthusen invid Jörgs hus. Det är en jättelik samling växthus där framförallt tomater odlas. Växthusen tillhör ett kooperativ här i byn och har tillkommit med hjälp av EU-s strukturfonder.

Avslutningsvis, vi har erfarit att merparten av de skrotbilar som förfulat miljön här i byn nu blivit bortforslade. De styrande i Chania Län hade sökt och erhållit medel ur EU-s miljöfond. En välgärning.

Arne och Birgitta

I strålande sol de starka vindarna till trots.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT