![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
För att fotografera en cikada kan man sällsynta tillfällen ha riktig tur att se någon på en telefonstolpe. Att tro att man kan plåta någon sittandes i ett träd om man får för sig att något exemplar hörs jättenära så går man i 99 fall av 100 bet. Men jag HAR lyckats med även det.
Kan inte påstå att de är vackra, man ska bara HA dem på bild ändå. / Hasse
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Här i Koutsounari (Kreta) har jag inte hört några cikador, men nyss fick vi besök av några pojkar i 10-årsåldern och de var ute på cikadajakt. Det brukar vara ett nöje i den åldern, att gömma dem i händerna eller i byxfickan och sedan skrämma omgivningen med det höga ljudet.
/ Jannis |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ajabaja Janne!!!
Kan lätt skrämma slag på folk! ![]() Spännande info om Cikador Monica. Längtar efter att få höra dem igen. Det är verkligen sommar i Grekland... ![]() MVH zakka |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Idag hörde vi cikadorna i olivlunden utanför vårt hus för första gången detta år.
/ Jannis |
![]() |
|
|