Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Film & Litteratur

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2020-08-14, 22:22
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 019
Standard Sv: David Gilmour sjunger på Hydra

Jag har lyssnat på hela plattan "Rattle That Lock" och även "On An Island" (som ju handlar om David Gilmours egna erfarenheter på Kastellorizo) och jag måste säga att jag har väldigt fel i mina upplevelser.

David Gilmour går väldigt långt ifrån Pink Floyd på sina soloskivor i mitt tycke. Det märks tydligt hur mycket idéer han har som han säkerligen har fått hålla tillbaka under tiden då gruppen var intakt. Det är skön musik, visserligen brister han ut i långa kraftiga gitarrsolon men det SKA han ju göra som en av världens främsta gitarrister.

En ny lyssning av dessa plattor ger mig lite trevliga tankar om vilken enorm "resurs" han är med den historik (Pink Floyd) han har bidragit till men också ett trevligt inslag av sololåtar.

Både Rattle That Lock och On An Island är riktigt bra, trevliga låtar som har både nostalgi och nytänkande samt inspiration av fina platser.

Jag uppmanar alla till att lyssna på nämnda cd-skivor och få en egen uppfattning utanför mina egna funderingar.


/ Hasse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2020-08-15, 00:33
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 4 006
Standard Sv: David Gilmour sjunger på Hydra

Då vill jag kontra med Adeles version av ..To make me feel my love!!
/ Kajja
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT