![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Grävde just fram boken från bokhyllan. Den skall snart få en omläsning, igen.
![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Härligt Alala! Det är kul att läsa om bra böcker. Även om man inte minns allt, så minns man vad man tyckte om dem. Tror jag fick tipset här på Kalimera.
/Getpinglan 🐐🛎️ |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Har just blivit klar med Jennifer Barclays bok "Taverna by the Sea" som jag skrev en liten recension om i kategorin "film & litteratur". Och efter den ville jag ju ha mera Grekland så jag har just börjat läsa "Kolossen från Maroussi" för kanske fjärde gången eller något i den stilen.
![]() Getpinglan, citaten från den svenska översättningen var intressanta. Jag skall jämföra dem med den finska översättningen när jag kommer till avsnittet om Hydra. Och ja, Henry Miller skall man ta med en nypa havssalt. Men han är uppfriskande. ![]() / Anne ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Tack för tips om Barclay. Hennes böcker är så varma och rörande. Roligt att hon byter öar att bo på och skriva om. 🐙 🖊️ Allt gott Getpinglan 🐐🛎️ |
![]() |
|
|