Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2024-06-06, 10:56
Mahava Mahava är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2011
Ort: Södertälje
Inlägg: 940
Standard Sv: ATT FLYGA CHARTER ELLER REGULJÄRT

Tycker Arlanda lyft ganska mycket nu med nya säkerhetskontrolen, går fort och smidigt, enda jag blivit lite störd på är de börjat leka storflygplats och döpt om alla gater till att ha en bokstav framför, men det stämde inte hela vägen för på boardingkort står det ingen Dessutom kan man ju ta med hur mycket dryck man behagar o en termos kaffe var inga problem heller

Men jag föredrar att inte åka charter, finns så många härliga platser dit de inte går charter i Grekland, + flygtiderna är bättre och mer valbara , sen i Grekland så på de små flygplatserna är det smidigare åka rejält, minns hem från Santorini så har man ju bara gått förbi alla charter köer mm när man åkt inrikes till Aten.

Och man kan ju åka med Aegean till o från Grekland, det märks att bolaget går plus de flesta år på kundservice och bemötande, annat kan man säga om tex SAS eller varför inte Lufthansa o dess flygande museeum
Svara med citat
  #2  
Gammal 2024-06-06, 23:53
sjöborrens avatar
sjöborren sjöborren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Mälardalen
Inlägg: 3 475
Standard Sv: ATT FLYGA CHARTER ELLER REGULJÄRT

Reguljärt med SAS plus.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2024-06-07, 00:27
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 971
Standard Sv: ATT FLYGA CHARTER ELLER REGULJÄRT

Jag lägger min röst på charter..ingen hemlighet.
När vi nu var på Kreta så flaggades om en eventuell strejk som skulle innebära ändrade tider för buss till flygplatsen. Bara att luta sig tillbaka och vänta på info. Behövde inte stressa upp sig för nåt.
/ Kajja
Svara med citat
  #4  
Gammal 2024-06-07, 13:14
Getpinglans avatar
Getpinglan Getpinglan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Ort: Stockholm
Inlägg: 879
Standard Sv: ATT FLYGA CHARTER ELLER REGULJÄRT

Off topic:

Tui i topp om man vill jämföra ur ett annat perspektiv:

https://flyghjalp.se/blog/vilket-ar-...ga-flygbolaget

Men jag åker numera gärna charter när jag flyger till Grekland. Ifall det skulle skita sig på resmålet. Det är bekvämligheten jag vill åt, men på själva flyget får man nog vika sig (i dubbel bemärkelse) för att det kommer att bli allt trängre i framtiden. Av miljöhänsyn. Extra utrymme får man betala för. God service ska det ju dock inte snålas på kan man tycka.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT