Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-08-02, 13:01
Briges avatar
Brige Brige är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jättendal, norra Hälsingland
Inlägg: 288
Standard Sv: 20 000-kronorsfrågan

Citat:
Anledningen till flaskorna är att man vill kunna sätta dit ett stängsel i famtiden om behovet finns! Vattnet i flaskan gör att den står stadigare på muren innan murbruket har härdat!
Om det numera görs på detta sätt i Sverige vet jag inte. Men....det HAR förekommit, dock med läskedrycksflaskor av glas. Jag har själv sett vänner till mej göra så, då en ny källartrappa behövdes, inklusive räcke. Fenomenet var nytt för mej, så jag frågade varför flaskorna satt där Jo, trappräcket skulle förankras i hålen

/Birgitta, 16 dagar kvar
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-08-05, 23:36
Mats Fredssons avatar
Mats Fredsson Mats Fredsson är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Öland
Inlägg: 212
Standard Sv: 20 000-kronorsfrågan

Javisst är det så att flaskorna ska skapa hål för att sätta staket i i framtiden! Men, fyller man inte dessa plastflaskor med vatten, kommer de att tryckas samman av cementen, så enkelt är det!

Tidigare använde man gärna glasflaskor, och de är ju formstabila, men....inte så trevligt med glasbitarna..

Ha det bäst! / Mats
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-08-16, 10:33
PA PA är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Vinslöv
Inlägg: 3 132
Standard Sv: 20 000-kronorsfrågan

Hej Janne

Hur i tusan lyckades du med att gå vilse på Lipsi, hade du tulllat på innehållet i flaskorna som du nämner eller andra flaskor?

Förr i tiden satte man flaskor eller motsvarande i murar för att sedan lätt kunna sätta i stängselstolpar, kan det var något motsvarande? Grekerna spara ju armeringsjärn på översta våningen vid husbygge, dels av skatteskäl och för att sedan lätt kunna bygga fler våningar.

Att det är vatten i flaskorna, måste var för stabiliteten, att det står stadigare och inte mister formen så lätt!


HABS

PA
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-08-16, 12:57
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 264
Standard Sv: 20 000-kronorsfrågan

Citat:
Hur i tusan lyckades du med att gå vilse på Lipsi, hade du tulllat på innehållet i flaskorna som du nämner eller andra flaskor?
Man får kämpa ganska bra för att gå vilse på Lipsi, men med lite vilja och en handritad karta är det lättare än vad man tror. Utan att tulla på murspriten.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT