Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Korfu

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-08-04, 20:29
Ella Ella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 250
Standard Sv: Bilder från Korfu

För en vecka sedan var jag på bröllop på den lilla gröna ön till vänster i första bilden. Och häromdagen satt jag på ett (nytillkommet) kafé på torget på bilden "Torg i centrala Kerkyra" och drack öl. Korfu stad är ljuvlig! Jag hade inga höga tankar om Korfu och efter ett par nätter i Gouvia var jag beredd att acceptera allt dumt jag hört om ön, men efter ett besök i Korfu stad och en båttur runt ön förändrades min åsikt radikalt. Jag ska åka tillbaka till Korfu, och jag ska bo i Korfu stad med dess avenyer, gränder, fort och hamnar. Jag ska simma med de grekiska tanterna på den lilla grusstranden nedanför gamla fortet, eller från klipporna i Faleraki. Och så ska jag ha en moppe och tuffa runt ön och äta på Akti Barbari i Barbati, eller ligga på sandstränderna på västkusten. Gouvia ska jag dock aldrig besöka igen, om jag slipper.

Hm. Jag hade inte tänkt skriva något resebrev, men jag inser nu att jag har en del intryck jag behöver ventilera. Det kanske blir ett, ändå.

Senast redigerad av Ella den 2006-08-04 klockan 20:34.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-08-05, 09:14
Chrass avatar
Chras Chras är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Tomelilla
Inlägg: 679
Standard Sv: Bilder från Korfu

När vi besökte Korfu bodde vi i Dassia. En mycket lång genomfartsväg dvs vägen från Kerkyra upp mot nordöstra delen av ön. Mycket trafik dagtid. Vi hade turen att bo en bit från denna genomfartsled. Åkte som hastgast igenom Gouvia. Det var inget som passar oss. Verkade mest vara barer och disco. Hyrde bil och fick därför tillfälle att se det mesta av ön. Kan mycket väl tänka oss att återbesöka ön.
Chras
PS. Det är roligt att bilderna blir uppskattade. DS
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-08-25, 21:53
delfina delfina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Inlägg: 8
Standard Sv: Bilder från Korfu

Jo Korfu är en väldigt vacker och grön ö. Har varit där i maj månad. Bodde i Moraitika. En liten stad, med de flesta aktiviteter längs huvudgatan. Inget problem med att uppleva mycket om man hyr moped. Stranden . Korfu stad är ett måste. Mysig och vänlig. Dit kan jag tänka mig att åka igen!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-08-26, 09:41
Tittis avatar
Titti Titti är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Dunderbacken, Hägersten
Inlägg: 520
Standard Sv: Bilder från Korfu

Tack för dina bilder, Chras! De fick mig att längta, så det gör ont! Kanske inte just till Korfu, för där har jag inte varit (ännu). Men greklandskänslan infann sig omedelbart. Jättehärliga bilder!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT