![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Godmorgon Gunilla! Nu är det min tur att komma med något matnyttig. Nedanstående citat är hämtat från mannen som skrivit boken Att flytta utomlands, Bengt-Erik Hedberg, själv utflyttad pensionär.
" Jag har tidigare påpekat att om Du flyttar utomlands som pensionär är det ett måste att få blankett E 121 från Försäkringskassan för att komma in i det nya landets sociala system. Det märkliga är att Försäkringskassan inte utfärdar den förrän Du lämnat Sverige." Kolla upp den blanketten på Försäkringskassans eller Skatteverkets hemsida! |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Gå in och kolla på www.sviv.se föreningen svenskar i utlandet, där finns mycket matnyttigt för oss som bor i andra länder.
Yvonne |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tack för tipset!
Gunilla |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Tänk på en sak.......!!!!!
Som utflyttad från Sverige får du inte använda det europeiska försäkringskortet från försäkringskassan. Skulle du använda det kan du bli återbetalnings skyldig. Yvonne |
![]() |
|
|