Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Kos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-03-12, 08:40
KosAnns avatar
KosAnn KosAnn är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 202
Standard Sv: Höstsemester

Ja, det skall nog lösa sig med flygbolag. Det brukar det alltid göra i slutändan. Bara det att jag gärna vill ha bokat snabbt som ögat medan "gubben" har bättre tålamod och väntar in bästa möjlighet.

"Hej Kosann.
Du får väl en bra resa ner till Kos hoppas jag.
Planen går annars från Kastrup fredagar
ett går 07.00 på morgonen och"

Ja, vi kollar även plan från Kastrup och har diskuterat om vi skall ta den vägen i år. Förra året flög vi från Landvetter till Rhodos,sedan vidare med båt. Det var en helt fantastisk resa. Båtresan är underbar. Man kan sitta med en frappé och bara koppla av.
Vi brukar bo hos "vår lilla Eleni" på hennes apartments. Inte så många rum, utan ett litet ställe som passar oss alldeles utmärkt. Det ligger vid den nya marinan. Där känner vi oss hemma. Vi har bott där sedan 1994. Vår yngsta dotter var bara 5 månader gammal första gången vi bodde hos Eleni. Hon, Eleni, har blivit som en extramamma oss. Kanske är det just det som gör att man längtar så himla mycket dit ner.
/Annika

Senast redigerad av inkfish den 2007-03-12 klockan 12:40. Anledning: långt citat
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-03-12, 11:36
aris4s avatar
aris4 aris4 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Örebro
Inlägg: 200
Standard Sv: Höstsemester

Hej KosAnn!!

Ja visst löser det sig på ett eller annat vis.
Jag är som dig, vill boka fort men ändå få ett skapligt pris.
Jag bokade i början av Januari nedresan från Oslo och sen väntade jag ett tag och bokade då med Fly me som gick i konkurs. Men som sagt, jag klagar inte. Betalade ju bara 213 kr från Rhodos till Göteborg.

Igår bokade jag hemresan med Apollo oxå, från Rhodos till Sthlm den 24:e Juni för 348 kr. Så jag är rätt nöjd.
Om jag däremot får tag på en resa direkt från Kos den 28:e istället för ett bra pris så tar jag den.

Ibland måste man ha garderingar, hm hm!!

Jag förstår att ni bokar samma hotell igen. När man trivs så bra med stället och ägarna så blir det ju så.
När har ni planerat att åka?
Kanske vi kan göra en träff därnere.

KosJan och hans fru ska ner i slutet avSeptember tror jag, och jag har ju tänkt åka även då förstås.

Jag har kontakt med ett engelskt par som jag träffat på Imperial hotell, de kommer ner i September de oxå.
Ska bli kul att se dem igen.

Ok, nu ska jag ge mig för stunden. Ska gå o ta morronduschen, hm hm, nåväl middagsduschen blev det ju,

Man blir så uppe i detta här så man glömmer rum o tid.

Ha de gött!!!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-03-12, 13:07
KosAnns avatar
KosAnn KosAnn är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 202
Standard Sv: Höstsemester

Hej Aris4!
Det var väldigt bra pris du hittade från Rhodos. Ibland skall man ha tur.
Vi brukar åka i början på augusti till Kos, men det beror endast på att barnen inte skall missa någon dag i skolan. Förr, innan vi var beroende av skoltider, så åkte vi alltid i september. Det är perfekta temperaturer runt den månaden. Både i hav och på land. Men, en vacker dag så. Hade varit jättekul att träffa andra Kalimeror på Kos. Vem vet? Kanske?
Ha det bra själv.
/Annika

Senast redigerad av inkfish den 2007-03-22 klockan 12:34. Anledning: långt citat
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT