![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Vi åker till Evia de senaste 3 åren.Vi åker alltid till Pefki på Evias norra sida.
Vår familj tycker mycket om att vara där.Vi åker ofta många familjer från Sverige och Norge med olika åldrar på våra barn.Alla är mycket nöjda och har hittat olika aktiviteter att sysselsätta sig med. Det finns fina ställen att bo på nära havet,bra restauranger med grekisk eller internationell mat,många barer och kafèer in till den långa stranden som består av sten och vissa delar av sand. Små båtar åker varje dag till Sporaderna. I Evia finns det mycket natur för de som gillar vandring i skogen och i bergen. För barn och ungdom finns go karts och andra typer av spel/lekmöjligheter Jag rekommenderar att hyra bil och ta sig hit med. Evia är en stor ö och det finns mycket att se. Om man flyger från Sverige till Athen då åker man till Arkitsa (ca 150Km norrut mot Lamia)och därifrån tar man bilfärja till Edipsos på Evia. (Bussar åker från Athen samma väg) Om någon behöver mer detaljerad information kan gärna kantakta mig. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Fast det är ganska kallt i vattnet, vi var i Pefki september 2005 och då tycker man att vattnet skulle vara varmt. Okey, barnen klagade inte bara jag som har blivit en riktig badkruka med åren. Annars är ju vattnet jätterent och klart och jag tycker det var skönt att slippa sand.
Dessutom är det ganska billigt att äta där. Tomaterna var de bästa jag ätit i Grekland, det säger även min man. Monica |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Man kan köra norrrut från Athen längs motorvägen och köra över bron vid Chalkida så slipper man färjan. Det är närmast. Sedan är det bara att välja söder eller norr när man kommit över till "ön". det är den vägen bussen tar. Åker man buss tar man tunnelbanan upp till Norra bussterminalen.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Det går även tåg mellan Athen (Larissastation) och Chalkida. Station i Chalkida ligger på fastlandet precis intill Gamla bron i centrum.
Abi
Senast redigerad av Abi den 2007-03-21 klockan 15:18. Anledning: Stavfel |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Det finns även båtar från Rafina till Karystos & Marmari,
från Agia Marina till Styra & Almyropotamos,från Oropos till Eretria,från Agios Konstantinos till Agios Georgios och från Glyfa till Agiokampos för de som kommer från Norra Grekland. |
![]() |
|
|