Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Rhodos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #6  
Gammal 2011-03-22, 18:37
majis avatar
maji maji är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 954
Standard Sv: Byta hotell? Har ni några förslag?

Citat:
Ursprungligen postat av nikki73 Visa inlägg
Hej!

Så man behöver inte köra in till Rhodos stad först för att ta sig till Faliraki?

Jag tänker på att barnen nog inte kommer vilja bada i havet där i Ixia, eller hotellet ligger inte i Ixia utan i Ialyssos (om jag förstår det rätt). Hur är orten/orterna uppbyggda där? Är det en lång gata där det ligger lite shoppar/restauranger eller är det ett centrum man går till? Hur djupt har det varit där du badat? Är det stora stenar hela vägen ut tills man inte bottnar? Man behöver badskor va? Det antar jag att man kan köpa där nere i så fall?
Nej man behöver inte åka till Rhodos stad för att ta sig till Faliraki. Däremot behöver ni åka mot flygplasen till för att komma på den nya vägen. Ni får säkert en karta när ni hyr bilen och där kan ni lätt se hur man kör.
Ixia och Ialyssos "flyter ihop" kan man säga. Nu för tiden känns det som det är en enda lång gata med restauranger och affärer i stort sett ifrån flygplatsen och till Rhodos stad. I de små orterna längs vägen, t.ex Ialyssos och Ixia, finns det massor av restauranger och shopping. Där finns nog det mesta ni kan behöva.
Stranden är stenig för det mesta och det är nog väldigt olika hur långt ut i vattnet det finns stenar. Men det är ju massor av barnfamiljer där så jag kan inte tänka mej att inte dina barn kan bada där
//maji
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT